Wizyta u neurochirurga

Uleńka miała wczoraj wizytę u swojego neurochirurga w Sosnowcu. Wyjechałyśmy z domu rano o 10 a wróciłyśmy ok 22.00. Cały dzień w podróży ale udało się też od razu dostać do pani neurologopedy, która współpracuje z lekarzem Uleńki i dzięki temu odpada nam dodatkowy wyjazd do Sosnowca. Dwie pieczenie na jednym ogniu :-).

image

Wyników tomografii wcześniej nie opisywałam bo był napisany „po medycznemu”. Pan doktor wczoraj powiedział nam, że zła wiadomość to taka, że Ula ma całkowicie zarośnięty szew wieńcowy czaszki i częściowo zarośnięty szew węgłowy, więc podstawa czaszki przez to też jest trochę zdeformowana. Na szczęście więcej jest dobrych wiadomości. Ula nie ma zarośniętych żadnych dodatkowych szwów czaszki poza tymi o których wiedzieliśmy jeszcze bez tomografii. Przy tego typu zarośniętych szwach może wystąpić trochę różnych komplikacji ale u Uleńki ich nie ma. Mózg ma jeszcze sporo miejsca do rozwoju i mamy się skupić na intensywnej rehabilitacji, min. 2x w tygodniu. Ula ma obniżone napięcie mięśniowe ale dzielnie goni rówieśników i mamy jej w tym pomóc. Kolejną wizytę mamy w Sosnowcu 24 maja z aktualnym badaniem dna oka 🙂

Operacja
Dr Larysz chce operować Ulę w lipcu w okolicy jej pierwszych urodzin. Lekarz zastanawia się jeszcze co będzie dla Uli lepsze.

Pierwsza opcja to najpierw operacja tego zarośniętego szwu w podstawie czaszki, czyli założenie dystraktora, potem jego wyjęcie a na koniec operacja tego całkowicie zarośniętego szwu i plastyka czoła. Wychodziłyby 3 operacje.

Druga opcja na początek tylko plastyka czoła i ten zarośnięty szew wieńcowy, a jeśli coś zacznie się dziać to też dystraktor.

Obie wersje wydarzeń mają swoje plusy i minusy. Opcja druga gdzie robimy tylko przód może spowodować (ale nie musi) że w podstawie czaszki (na dole z tyłu) zacznie się robić coś na kształt wodogłowia natomiast jeśli nie wystąpi to maleńkiej zaoszczędzimy stresu i bólu 2 operacji. Opcja pierwsza jeśli zaczniemy tak, jak prawidłowo się robi, od dystraktora to bedzie musiała mieć potem jeszcze te 2 operacje, ale też większa pewność że w tej podstawie czaszki jest wszystko ok… Na razie doktor rozważa drugą opcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *